Освештан Манастир Ивковић у Ивковачком Прњавору код Јагодине
21. септембра 2024.
Према предању, црква посвећена Рођењу Пресвете Богородице у Ивковачком Прњавору подигнута је у другој половини 14. века, у време владавине кнеза Лазара. Више пута је паљена и обнављана, а главну обнову спровео је пчелар Ивко Кованџија, који је (такође по предању) у ту сврху ишао чак до султана у Цариград.
Црква је президана каменом и омалтерисана малтером од креча и жутог песка. Скромних је димензија са припратом, наосом и олтарском апсидом. Трансепт се северно и јужно завршава неразвијеним певничким просторима, док је у кровном делу нешто наглашенији. На пресеку наоса и трансепта уздиже се са унутрашње стране кружни а са спољашње стране осмоугаони тамбур са куполом. Припрата на северном и јужном зиду има по две плитке нише лучно засведене. Олтарска апсида је полукружна са полукалотом. Према иконостасу се зaвршава источним травејом, проскомидијом и ђакониконом. На апсиди се налази лучно засведени мањи једноделни прозор, као и на певницама, на којима су прозори веома уски. Под је првобитно био дашчани а потом је замењен каменим осим на месту гроба на јужној страни припрате. Стари иконостас је због дотрајалости замењен новим на који су по истом распореду враћене иконе.
Освештан Манастир Ивковић у Ивковачком Прњавору код Јагодине
21. септембра 2024.
Завод за заштиту споменика културе Крагујевац
2024 година
Обновљени Манастир Ивковић у Ивковачком Прњавору код Јагодине освештан је 21. септембра 2024. Том приликом, свету архијерејску литургију служио је архиепископ крагујевачки и митрополит шумадијски Јован, након чега је Заводу за заштиту споменика културе Крагујевац уручена архијерејска грамата признања за рад на очувању сакралног културног наслеђа у Шумадији и Поморављу.
Црква Рођења Пресвете Богородице утврђена је за непокретно културно добро – споменик културе одлуком Владе Републике Србије број 633-7571/2005 од 01.12.2005. године, а радови на њеној обнови реализовани су у сарадњи између Епархије шумадијске Српске православне цркве, Завичајног музеја Јагодина и Завода за заштиту споменика културе Крагујевац.
Copyright © Cogent 2016. Сва права задржана - Завод за заштиту споменика културе Крагујевац