Неколико километара од Поповца, недалеко од средњевековног града Петруса на десној обали реке Црнице, налазе се добро очувани остаци средњевековног храма, подигнутог на једној стени,. Црква је рађена у традицији архитектуре моравске Србије и има директне аналогије са црквом Свете Богородице у Лешју, триконхалне основе са истовремено грађеном припратом и куполом. Протезис и ђаконикон се јављају као посебни простори, а својим волуменом излазе из правца бочних зидова, тако да је источни део цркве шири. Грађена је од камена, са употребом сиге за сводове и лукове, а сачувани су сви обимни спољни и преградни зидови, почеци лукова и сводова.
Остали објекти манастирког комплекса се простиру југозападно и јужно од цркве а њихов распоред је условљен конфигурацијом терена. Чине их два објекта са укупно пет просторија. Грађевина југозападно од црке је димензија 14m×6,60m док се остаци друге грађевине, чије су димензије 13m×6,20m, налазе јужно од цркве. У зидовима обе грађевине сачувана су лежишта дрвених греда што указује на то да су оба објекта имала спрат.
По својим уобичајним архитектонским облицима спада у ред врло значајних градитељских остварења друге половине XIV и почетка XV века. Црква припада знаменитој средњевековној петрушкој области и има индиција да је грађена као властелинска црква, чији је ктитор био властелин Цреп, син Душановог властелина Вукослава.
ЦРКВА БЛАГА МАРИЈА ПЕТРУШКА, ПОПОВАЦ
Библиографија:
Црква Блага Марија Петрушка у Поповцу је утврђена за културно добро - споменик културе одлуком Завода за заштиту споменика културе Крагујевац Р.бр.357/1 од 30.06.1975. год, а за непокретно културно добро од великог значаја одлуком Скупштине СРС од 21.07.1983.године ("Сл.Гл. СРС" бр. 28/83).
Copyright © Cogent 2016. Сва права задржана - Завод за заштиту споменика културе Крагујевац