Остаци античког града Horreum Margi се налазе између река Раванице и Мораве, на простору савремене касарне у центру града Ћуприје. Налазиште чине остаци римског утврђеног града IV-V века; средњовековно утврђење града Равно константовано у два хоризонта од XI доXIII века и бастионо утврђења изграђеног 1737.године по указу гувернера Карла Александра Витембершког.
Град се налазио на римском војном путу via militaris, који је спајао римске провинције у средњој Европи ( Pannonia, Noricum, Rhaetia) са балканским провинцијама (Moesia Inferior, Dalmatia) и Грчком током III века. Од римског времена до данас на простору ове фортификације, лоцираном на средишту пловног тока Мораве а у непосредној позадини лимеса на Дунаву, смењивале су се војне посаде. Положај града омогућио је да се он развија као пункт за прикупљање жита, односно пореза у натури, занатско-трговински центар, а у IV веку је у њему отворена царска радионица за израду оружја. Као складиште жита – horreum, значајан је као војно складиште у оквиру снабдевачких пунктова римских легија који су били распрострањени широм империје. Антички град је уништен средином V века у Хунској најезди.
АРХЕОЛОШКО НАЛАЗИШТЕ
HORREUM MARGI
Античко утврђење Horreum Margi проглашено је за културно добро – археолошко налазиште, одликом СО Ћуприја, бр.06-153/90-01 од 22.11.1990.
Библиографија:
Copyright © Cogent 2016. Сва права задржана - Завод за заштиту споменика културе Крагујевац