Археолошко налазиште HORREUM MARGI налази се између река Раванице и Велике Мораве у самом центру Ћуприје, највећим делом на простору касарне „Миодраг Новаковић-Џуџа“. Одлуком СО Ћуприје бр. 06-153/90-01 од 04.12.1990. године, античко утврђење HORREUM MARGI проглашено је за културно добро – археолошко налазиште, а у току је поступак категоризације налазишта за културно добро од великог значаја.
2024 година
Завод за заштиту споменика културе Крагујевац
Међу римским налазиштима у долини Велике Мораве, која се помињу у античким изворима и савременој литератури, Horreum Margi – Житница Мораве заузима једно од најистакнутијих места. Утврђење се налазило на римском војном путу Via militaris, који је спајао римске провинције у средњој Европи: Pannonia, Noricum, Rhaetia са балканским провинцијама: Moesija Inferior, Dalmatia, и простором данашње Грчке током III века н.е. Значају његовог положаја доприносила је и Велика Морава на чијој је обали подигнут а која је била значајна комуникација током античког периода.
ОБУХВАТ ПРВЕ ФАЗЕ ПРОЈЕКТА КОЈИ ЈЕ ФИНАНСИРАН ОД СТРАНЕ МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ, А ИНВЕСТИТОР ЈЕ МУЗЕЈ HORREUM MARGI – РАВНО, ЋУПРИЈА
Конструкција
Бедеми су зидани каменом, а кула је зидана каменом и опеком у слоговима кречним малтером. Архитекте Завода за заштиту споменика културе у Крагујевцу врше конзерваторски и стручни надзор над конзервацијом бедема и куле.
Мере заштите
Градилиште је обезбеђено, постављена је информациона табла на улазу на градилиште, монтирана је скела и донете су заштитне тенде и најлони који омогућавају рад и заштиту бедема док су радови у току и у току ноћи ради заштите од падавина и температурних промена. По завршетку радова терен је очишћен, скеле и тенде су уклоњене.
Одрађено је детаљно чишћење круне и лица зидова од растиња, наслага земље и прашине и подлупљеног дерса. Постојеће спојнице од цементног малтера на круни зида куле и бедема скинуте су шпицом и кланфама и то што више дубински. Растрешен камен постојеће обраде круне зидова (крупнији комади) је уклоњен, очишћен и припремљен за поновну уградњу. Након чишћења, круне зидова добро су опране водом под притиском. На деловима зида на којима су присутна велика оштећења, пажљиво је обијен камен са лица и испуне зида до здраве структуре. Спојнице су се продубиле и детаљно очистиле након чега су опране водом под притиском. Видна оштећења лица зида настала испадањем или дробљењем једног или неколико комада камена пломбирана су – блокована - зазидана прописно, каменом у хидрауличном кречном малтеру. Презиђивање делова зидова је одрађено постојећим ломљеним каменом и опеком по узору на постојећу у кречном малтеру, фуговање - дерсовање зидова од камена и опеке, обрада круне зида.
Затечено стање /Пре почетка радова
Након завршетка радова
Затечено стање /Пре почетка радова
У току извођења радова
Након завршетка радова
Након завршетка радова
Након завршетка радова
Након завршетка радова
Copyright © Cogent 2016. Сва права задржана - Завод за заштиту споменика културе Крагујевац